Grassroots Holiday Program for Girls and Boys

Head Coach for this Football Program is former All White Coach Keith Pritchett

Where:

Te Atatu AFC, Te Atatu Park , Neil Ave, Te Atatu Peninsula

When:

Wednesday September 30th to Friday October 2nd 3 days

Time:

9.00 am – 1.30 pm  daily football session for 3 days

 

1.30pm – 3.00pm after football care for 3 days

Cost:

Club Members :            $100 for football session 3 days

 

:            $120 for full day until 3pm

 

Non Club Members:     $110 for football session 3 days

 

$135 for full day until 3pm

 

 

Who:

Open to players 9th grade to 12th grade ( 9 years – 12 years of age )

Our holiday program is for footballers of all skill levels, whether you have played before or not. Come and join in for 3 days of football skills and fun.

This is open to both Girls and Boys be in quick as numbers are limited

Please bring Jacket, Football Boots, Running shoes, Shin Pads, drink, snack, and YOUR OWN SIZE 4 FOOTBALL. Please ensure all items are marked with your name

To Register complete the form below and email back to

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

or enroll online at www.doublehmanagement.co.nz

-----------------------------------------------------------------------------
Download Registration Form here


 
Weekend Fixtures 29th & 30th August
29/08/15 10:00 Huapai Reserve 3 (A Area)  (SW 09th Motuihe Div RE-GRADED) Norwest United -Sweden- 9Cmot Vs Te Atatu Tigers 9Cmot
29/08/15 10:30 Huapai Reserve 3 (A Area)  (SW 09th Motuihe Div RE-GRADED) Norwest United -Sweden- 9Cmot Vs Te Atatu Tigers 9Cmot
29/08/15 10:00 Starling Park 2FT (Artificial)  (SW 09th Motuihe Div RE-GRADED) Ranui Swanson Pirates 9Cmot Vs Te Atatu Trojans 9Cmot
29/08/15 10:30 Starling Park 2FT (Artificial)  (SW 09th Motuihe Div RE-GRADED) Ranui Swanson Pirates 9Cmot Vs Te Atatu Trojans 9Cmot
29/08/15 10:00 Te Atatu Peninsula Park 1 (SW 09th Karekare Div RE-GRADED) Te Atatu Titans 9Bkar Vs Waitakere City FC Development 5 Bkar
29/08/15 10:30 Te Atatu Peninsula Park 1 (SW 09th Karekare Div RE-GRADED) Te Atatu Titans 9Bkar Vs Waitakere City FC Development 5 Bkar
29/08/15 11:00 Te Atatu Peninsula Park 1 (SW 10th Bethells Div C RE-GRADED) Te Atatu Colts 10Cbet Vs Waitemata Gunners 10Cbet
29/08/15 11:30 Te Atatu Peninsula Park 1 (SW 10th Bethells Div C RE-GRADED) Te Atatu Colts 10Cbet Vs Waitemata Gunners 10Cbet
29/08/15 11:00 Te Atatu Peninsula Park 1 (SW 10th Bethells Div C RE-GRADED) Te Atatu Mustangs 10Cbet Vs Waitakere City FC Development 10Cbet
29/08/15 11:30 Te Atatu Peninsula Park 1 (SW 10th Bethells Div C RE-GRADED) Te Atatu Mustangs 10Cbet Vs Waitakere City FC Development 10Cbet
29/08/15 11:00 Shoesmith Domain 1  (SW 10th All Whites Div A RE-GRADED) Warkworth Transformers 10Aall Vs Te Atatu Broncos 10Aall
29/08/15 11:30 Shoesmith Domain 1  (SW 10th All Whites Div A RE-GRADED) Warkworth Transformers 10Aall Vs Te Atatu Broncos 10Aall
29/08/15 10:00 Ramlea Park (TQ) (SW 11th Div 1 Championship) Te Atatu Leopards 11/1 Vs Warkworth Warriors 11/1
29/08/15 10:00 Beach Haven School (TQ)  (SW 11th Div 6 Championship ) Birkenhead Bendigo 11/6 Vs Te Atatu Pumas 11/6
29/08/15 12:00 Ramlea Park (TQ) (SW 12th Div 3 Championship) Te Atatu Raiders 12/3 Vs FHM Real Madrid 12/3
29/08/15 BYE BYE (SW 12th Div 6 Championship) Te Atatu Falcons 12/6 BYE
29/08/15 12:00 Bourne Dean Domain  (HW 13th Div 1 Championship) Warkworth Nitro 13/1 Vs Te Atatu Patriots 13/1
29/08/15 12:00 Te Atatu Peninsula Park 4 (HW 13th Div 4 Championship) Te Atatu Hawks 13/4 Vs Albany United Windsor 13/4
29/08/15 13:00 Starling Park 2FT (Artificial) (HW 14th Div 3 Championship) Te Atatu/Ranui Panthers 14/3 Vs Albany United Windsor 14/3
29/08/15 13:00 Te Atatu Peninsula Park 4 (HW 15th Div 2 Championship) Te Atatu Lions 15/2 Vs Ranui Swanson 15/2
29/08/15 14:45 Rosedale Park 5  (HW 17th Div 1 Championship) Albany United 17/1 Vs Te Atatu Rangers 17/1
29/08/15 14:45 Te Atatu Peninsula Park 1 (NFF O35s 3rd Division) Te Atatu Footy Fishers (035/3) Vs Birkenhead Boca (035/3)
29/08/15 12:30 Murdoch Park 1  (NRFL Men's 2nd Division Reserves) Papatoetoe Reserves (NRFL1R) Vs Te Atatu Reserves M/CR
29/08/15 14:45 Murdoch Park 1  (NRFL Men's 2nd Division) Papatoetoe AFC (NRFL1) Vs Te Atatu M/CL
30/08/15
(Div 1 Cup Semi-Final)
T.B.A. (NFF Women's Div 1 League Cup) Te Atatu (W1) Vs BYE (1) CUP
30/08/15 10:00 Ramlea Park (TQ) (SW 11th Div 6 Championship ) Te Atatu Pumas 11/6 Vs Forrest Hill Bayern 11/6
30/08/15 10:00 Greville Reserve FT (Toilets only. No changing rooms)  (SW 11th Div 1 Championship) Forrest Hill Brasilia 11/1 Vs Te Atatu Leopards 11/1
30/08/15 10:00 Te Atatu Peninsula Park 1 (HW 14th Div 3 Championship) Te Atatu/Ranui Panthers 14/3 Vs Kristin United 14/3
30/08/15 12:00 Wainoni Park 3  (HW 13th Div 1 Championship) Greenhithe Saints 13/1 Vs Te Atatu Patriots 13/1
30/08/15
(Re-scheduled from 16 August)
13:00 Becroft Park 3  (NFF Women's 1st Division) Forrest Hill Active (W1) Vs Te Atatu (W1)

Please check here for any updates to these fixture lists


 
Weekend Fixtures 22nd & 23rd August
22/08/15 10:00 Fred Taylor Park 3  (SW 09th Motuihe Div RE-GRADED)   Waitakere City FC Development 4 9Cmot   Vs   Te Atatu Tigers 9Cmot  
22/08/15 10:30 Fred Taylor Park 3 (SW 09th Motuihe Div RE-GRADED) Waitakere City FC Development 4 9Cmot Vs Te Atatu Tigers 9Cmot
22/08/15 10:00 Te Atatu Peninsula Park 1  (SW 09th Motuihe Div RE-GRADED)   Te Atatu Trojans 9Cmot   Vs   Norwest United -Sweden- 9Cmot  
22/08/15 10:30 Te Atatu Peninsula Park 1 (SW 09th Motuihe Div RE-GRADED) Te Atatu Trojans 9Cmot Vs Norwest United -Sweden- 9Cmot
22/08/15 10:00 Huapai Reserve 3 (A Area)  (SW 09th Karekare Div RE-GRADED)   Norwest United -England- 9Bkar   Vs   Te Atatu Titans 9Bkar  
22/08/15 10:30 Huapai Reserve 3 (A Area)  (SW 09th Karekare Div RE-GRADED)   Norwest United -England- 9Bkar   Vs   Te Atatu Titans 9Bkar  
22/08/15 11:30 Huapai Reserve 3 (A Area) (SW 10th Bethells Div C RE-GRADED) Nowest United - Brazil - 10Cbet Vs Te Atatu Mustangs 10Cbet
22/08/15 11:00 Huapai Reserve 3 (A Area)  (SW 10th Bethells Div C RE-GRADED)   Nowest United - Brazil - 10Cbet   Vs   Te Atatu Mustangs 10Cbet  
22/08/15 11:00 Wainoni Park 2  (SW 10th Bethells Div C RE-GRADED)   Greenhithe Delta 10Cbet   Vs   Te Atatu Colts 10Cbet  
22/08/15 11:30 Wainoni Park 2 (SW 10th Bethells Div C RE-GRADED) Greenhithe Delta 10Cbet Vs Te Atatu Colts 10Cbet
22/08/15 11:00 Te Atatu Peninsula Park 1  (SW 10th All Whites Div A RE-GRADED)   Te Atatu Broncos 10Aall   Vs   Hibiscus Coast Cafu 10Aall  
22/08/15 11:30 Te Atatu Peninsula Park 1  (SW 10th All Whites Div A RE-GRADED)   Te Atatu Broncos 10Aall   Vs   Hibiscus Coast Cafu 10Aall  
22/08/15 10:00 Ramlea Park (TQ) (SW 11th Div 1 Championship) Te Atatu Leopards 11/1 Vs Forrest Hill Santiago 11/1
22/08/15 10:00 Fred Taylor Park 2B (TQ) (SW 11th Div 6 Championship ) Waitakere City FC Development 3 11/6 Vs Te Atatu Pumas 11/6
22/08/15 12:00 Wainoni Park 1 (TQ) (SW 12th Div 3 Championship) Greenhithe United 12/3 Vs Te Atatu Raiders 12/3
22/08/15 12:00 Ramlea Park (TQ)  (SW 12th Div 6 Championship)   Te Atatu Falcons 12/6   Vs   Birkenhead Blackburn 12/6  
22/08/15 12:00 Fred Taylor Park 3 (HW 13th Div 1 Championship) Waitakere City FC Development 2 13/1 Vs Te Atatu Patriots 13/1
22/08/15 11:00 Taharoto Park 1 (HW 13th Div 4 Championship) Takapuna Lightning 13/4 Vs Te Atatu Hawks 13/4
22/08/15 13:00 Shoesmith Domain 1  (HW 14th Div 3 Championship)   Warkworth United 14/3   Vs   Te Atatu/Ranui Panthers 14/3  
22/08/15 13:00 Shepherds Park 4  (HW 15th Div 2 Championship)   Birkenhead Brigadiers 15/2   Vs   Te Atatu Lions 15/2  
22/08/15 14:45 Rosedale Park 5  (HW 17th Div 1 Championship)   Albany United Windsor 17/1   Vs   Te Atatu Rangers 17/1  
 
22/08/15 12:30 Te Atatu Peninsula Park 1 (NRFL Men's 2nd Division Reserves) Te Atatu Reserves M/CR Vs Albany Reserves M/N2R
 
22/08/15
(FRIENDLY)
14:45 Rosedale Park 3 (NFF MEN'S FRIENDLIES 2015) Albany Originals (035/4) Vs Te Atatu Blue (035/4)
22/08/15 14:45 Bay City Park 2  (NFF O35s 3rd Division)   East Coast Bays Mum's Mob (035/3)   Vs   Te Atatu Footy Fishers (035/3)  
 
23/08/15
(Div 1 Cup R1)
13:00 Parrs Park 6FT (Artificial)  (NFF Women's Div 1 League Cup)   Glen Eden United (W1)   Vs   Te Atatu (W1)  
 
23/08/15 14:45 Te Atatu Peninsula Park 1  (NRFL Men's 2nd Division)   Te Atatu M/CL   Vs   Albany United M/N2  
 

Please check here for any updates to these fixture lists


 
Te Atatu AFC Club Photos

Photo Day is Tuesday 11th August.  This will be at the clubrooms at Neil Ave. 

The timetable for photos will be:

4.00pm            10th grade Broncos & 9th grade Titans

                        4th grade Cowboys

4.15pm            5th grade Deputies

4.30pm            6th grade Sheriffs

4.45pm            7th grade Marshalls & 8th grade Mavericks

5.00pm            11th grade Pumas & 12th grade Raiders

5.10pm            9th grade Tigers & 9th grade Trojans

5.20pm            10th grade Mustangs & 10th grade Colts

5.30pm            11th grade Leopards & 12th grade Falcons

5.40pm            13th grade Patriots & 13th grade Hawks

5.50pm            14th grade Panthers & 15th grade Lions

6.00pm            17th grade Rangers

6.10pm            Senior Mens squad 

We have a very full schedule so it is important that your team is ready to go at the correct time.  The children will be assembling into their groups outside or in the changing rooms, so please bring jackets/jumpers to keep warm while you are waiting.

Photos cost $15 each which must be paid for on the day.  You can pay by cash or cheque (with 25c fee – made payable to Mike Hassett Photography please), there will be no eftpos facility for photos.  Please try to have the right amount as we have limited amounts of change available.  You may pay for more than 1 child on the one cheque – please give it to the youngest child’s group who will give you change to pass on to the next group.  The money in each team envelope should match the number of photos ordered.

The team list will be displayed on the front of the collection envelope.  Please check that your name is spelt correctly as this is how it will appear on the photo.  If one parent for each group could volunteer to organise the group on the day, collecting money & writing up the order envelope, that will make things quicker & easier.

Once you have your full team assembled, with your envelope filled out & money collected please let us know and we will put you in the queue.  The team needs to line up from shortest to tallest.

The photos will be handed out at prizegiving along with the certificates.

Any queries please contact Kathy Hohepa, 834-3712 or on the day the club phone is 834-6452.

 
Key Competition Dates 2015
Harbour, Waitakere & Rodney Clubs
KEY COMPETITION DATES 2015
As at 4 February 2015


Senior Team Entries DEADLINE Mon 9 March

Clubs Meeting                      Harbour/Waitakere/Rodney Clubs              Mon 16 March

NRFL Men’s & Women’s Leagues
& Men’s Conference Leagues START 28 / 29 March

Junior/Youth Team Entries  DEADLINE                                              Thurs 2 April

EASTER NRFL Men’s & Women’s Leagues & Men's
Conference only play over Easter            3/4 & 5/6 April    

MIDDLE WEEKEND NFF & Northland Senior Leagues START 11/12 April
SCHOOL HOLS

LAST WEEKEND
Seniors only (last weekend of School Hols) 18/19 April
SCHOOL HOLS

ANZAC WEEKEND Seniors only                                             25*/ 26 April
*No games to kick off before 12pm on Anzac Day,
and not before 1pm on War Memorial Parks.

NZ Women’s KO Cup Qualifying games**   26 April
Chatham Cup Qualifying games**               27 April
**If required.

Juniors & Youth START                             2 / 3 May
Clubs can organise in-house Tournaments
and/or pre-season games on 18/19 and 25*/26/27 April


NO GAMES FOR ANY TEAMS (FIFA U-20 World Cup Opening Day) Sat 30 May
Some Sat 30th May games may be scheduled on Sun 1st or Mon 2nd June

NO GAMES FOR ANY TEAMS (FIFA U-20 World Cup Final Day) Sat 20 June
Some Sat 20th June games may be scheduled on Sun 21st June

MIDDLE WEEKEND 
SCHOOL HOLS
NO GAMES School Holidays
for Youth & Juniors                                    11 / 12 July
Some Metro Youth games may be scheduled
in middle of July School Hols


LAST PLAYING DAY All teams                                                  5 / 6 Sept
Except for teams with catch-ups on 12/13 Sept
and/or playoff games on 19/20 and 26/27 Sept.



 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

Page 1 of 2